Uczniowskie wiadomości

Lepszy internet zależy od Ciebie! - 4

Kółko informatyczne

Witajcie!
Tutaj uczniowie klasy VI. Część z nas bardzo interesuje się komputerami i uczestniczy w kółku komputerowym. Nasza grupa to: Martyna Borówka, Adrian Sośniok, Karol Mitas, Bartek Dziadkiewicz, Patryk Napiórkowski oraz Bartek Wyparło. Przedstawiamy Wam kilka filmików, które ostatnio wykonaliśmy na zajęciach informatycznych.

Kostka Rubika

Kostka Rubika znana jest z tego, że niewielu ludzi umie ją ułożyć. Istnieje kilka rodzajów układania. Najpopularniejsze z nich to: LBL - warstwa po warstwie, Fridrich, Rouxa, Petrusa. Od początku rozpowszechnienia kostki Rubika zastanawiano się, jaka jest minimalna liczba ruchów potrzebna do rozwiązania każdego ułożenia. Już w 1995 wiedziano, że optymalna liczba zawiera się w przedziale 19-29, czyli istnieje pomieszana kostka, którą da się ułożyć tylko w 19 lub więcej ruchach. Każdą kostkę da się rozwiązać w 29 ruchach lub mniej. W 2010 zespół matematyków za pomocą serwerów Google udowodnił, że ‘boską’ liczbą dla kostki Rubika jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać maksymalnie w 20 ruchach (choć zazwyczaj wystarczy 15-19 ruchów).

W naszej szkole najszybszym układaczem jest Aleksander Brzeski ( kl. VI). Jeżeli sądzisz, że jesteś szybszy od niego to zapraszamy do Szkolnych Zawodów w układaniu Kostki Rubika.

Zobacz>> część 1                Zobacz>> część 2                 Zobacz>> część 3             Zobacz>> część 4                   Zobacz>> część 5

Aleksander Brzeski, Michał Wieczorek

IEM Katowice 2015