Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sączowie
http://zsp.saczow.superszkolna.pl

27 marca 2017 13:56 | Aktualności

Projekt "Zapomniane i nieznane, poznajemy ginące zawody- tkactwo"

W marcu w Pałacu Mieroszewskich odbyło się nasze pierwsze spotkanie w ramach projektu etnograficznego „Zapomniane i nieznane, poznajemy ginące zawody”.

Celem spotkania jest spopularyzowanie ginących rzemiosł w społeczeństwie, oraz upowszechnianie tradycyjnych technik i wytworów rękodzieła artystycznego. Nasze zajęcia składały się z dwóch części: teoretycznej  (w postaci prelekcji etnografa i prezentacji muzealiów ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie) oraz części warsztatowej (podczas której wcieliliśmy się w tkacza- rzemieślnika).  

Dowiedzieliśmy się na czym polega tkactwo oraz jaka jest jego historia.  Tkactwo jako jedno z najstarszych zajęć ludności było powszechne w Zagłębiu Dąbrowskim do schyłku XIX w. Ośrodek będzińsko-siewierski oraz zawierciańsko-myszkowski należały do głównych ośrodków tkackich na obszarze dzisiejszego województwa śląskiego. W tkactwie ludowym podstawowymi surowcami były włókna naturalne: len i konopie oraz wełna. Podczas wizyty w „Izbie Zagłębiowskiej” (stałej wystawy etnograficznej) uczniowie poznali  narzędzia do obróbki lnu (międlicę, grzebień, kołowrotek) oraz zasady działania pionowego warsztatu tkackiego. Natomiast w części warsztatowej wykonaliśmy tkaniny, według własnego projektu na specjalnie przygotowanych ramach tkackich. Zabawa była super a praca bardzo ciężka..Wykonane własnoręcznie tkaniny zostały zabrane ze sobą, na pamiątkę wspólnie spędzonego czasu. 

Klasa VI

Zdjęcia: