17 czerwca 2014 20:00 | Aktualności

Spotkania z muzyką

Kim byli Jan Sebastian Bach i Wolfgang Amadeusz Mozart? Jak zagrać ducha na vibraslapie, czy lot trzmiela na wibrafonie? Dlaczego Ludwik van Beethoven pisał symfonie, a Piotr Czajkowski balety? Czy w fagot i saksofon trzeba mocno dmuchać?

2.jpg

Na te i wiele innych muzycznych pytań pomogli nam znaleźć odpowiedź muzycy Filharmonii Śląskiej w Katowicach!

To już kolejny sezon  spotkań uczniów naszej szkoły ze światem muzyki, wykonywanej „na żywo”, przez solistów

katowickiej filharmonii. W tym roku szkolnym uczniowie poznali instrumenty perkusyjne, dęte i smyczkowe, a także świetnie brzmiący akordeon. Młodzi melomani mogli: śpiewać, grać na instrumentach perkusyjnych i rysować – aktywnie uczestnicząc w koncertach. Hitem publiczności klas I-III stała się piosenka Do-Re-Mi, opowiadająca o gamie. Muzyczne spotkania obejmowały repertuar muzyki klasycznej, współczesnej, poważnej i rozrywkowej. Prelegenci ciekawie opowiadali o znakomitych artystach, między innymi o kompozytorze Witoldzie Lutosławskim i poecie Julianie Tuwimie, wszak rok 2013 był dedykowany tym dwóm wspaniałym twórcom. 45-minutowe audycje dla młodszych uczniów odbywały się raz w miesiącu i były ciekawym uzupełnieniem lekcji muzyki.

1.jpg

Filharmonia 2014