14 października 2014 10:49 | Aktualności

Święto Drzewa - 10 października 2014

Nauczyciele, uczniowie i przedszkolacy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sączowie włączyli się w kampanię zainicjowaną przez ONZ Miliard drzew dla planety, w ramach obchodów Święta Drzewa, którego inicjatorem w Polsce od 12 lat jest klub Gaja. Tegoroczna edycja Święta Drzewa  pod hasłem – Drzewo Wolności została objęta patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Aby uatrakcyjnić przebieg obchodów Święta Drzewa w naszej placówce, co roku zmieniamy formy i sposoby realizacji zaplanowanych działań.

W ramach obchodów Święta Drzewa na poszczególnych przedmiotach realizowano  zadania:

• Przedszkolacy i młodsi uczniowie na zajęciach wykonywali prace plastyczne, makiety, uczyli się rozróżniać gatunki drzew, poznawali ich znaczenia dla świata przyrodniczego.
  • Lekcje języka polskiego i historii – to rozmowy o symbolice drzew, ich obecności w naszej literaturze, sztuce, tradycji – szeroko pojętej kulturze.
  • Na lekcjach przyrody:
    • uczniowie z klasy V i VI tworzyli jesienne kompozycje z liści, owoców drzew i krzewów leśnych w formie jesiennych mandali,

• wykonali  prace plastyczne techniką dowolną (płaską) w formacie A3 na wybrany przez siebie temat:
      • Drzewa leczą.

• Drzewa żywią.

• Znaczenie gospodarcze drzew.

• Znaczenie drzew dla życia na Ziemi.

• Najciekawsze prace zostały wykorzystane do dekoracji i posłużą do celów dydaktycznych.

•  Dlauczniów z klasy IV i VI zorganizowano spotkanie z kierownikiem MMEE w Rogoźniku Maciejem Pawełczykiem, który przedstawił prezentacje na  temat Wartości przyrodniczo – kulturowych Jury Krakowsko – Częstochowskiej i archeologii jurajskiej – Człowiek pierwotny (Neandertalczyk).

• Dzieci miały możliwość zobaczyć  i dotknąć eksponatów szczątków zwierząt z epoki lodowcowej znalezionych w jaskiniach jurajskich np. zębów i kręgów niedźwiedzia jaskiniowego.

• Podsumowaniem działań było posadzenie w szkolnym ogrodzie młodej, pięknej brzózki, która nie tylko będzie ozdobą naszego terenu, ale także świadkiem zdarzeń i pamiątką na wiele, wiele lat.

• Uczestniczenie w obchodach Święta Drzewa pozwoliło uczniom zrozumieć, jak znaczące dla człowieka są pożytki płynące ze współistnienia z drzewami. Jest ich tak wiele, że niezmiernie trudno wyobrazić sobie życie człowieka bez tego towarzyszącego mu wiernie od zarania dziejów wielkiego, milczącego przyjaciela.

Święto drzewa 2014