30 października 2014 16:32 | Aktualności

Wycieczka do Parku Etnograficznego w Chorzowie

Kultura to coś, co zostaje w pamięci, gdy zapomnisz już wszystkiego, czego się nauczyłeś - mawiała Selma Lagerlöf.

Aby wciąż odnajdywać pierwiastki kultury i zakrzewiać je w młodych umysłach, klasa 1a, we wtorek 28 października ochoczo pomaszerowała szlakiem tradycji, folkloru i obyczajów, zwiedzając Park Etnograficzny w Chorzowie.

Czego uczniowie się dowiedzieli? A no chociażby tego, iż w dawnej szkole zeszytów brakowało, ale za to kar nie… W klasie 1a furorę zrobiło klęczenie na poduszce wypchanej grochem. Wszyscy próbowali, z mniejszym lub większym powodzeniem, pisać po tabliczkach rysikami. Uczniowie porównywali i oglądali Elementarze Falskiego, z których korzystali ich pradziadkowie.

Niezwykłe okazały się spotkania ze zwierzętami gospodarczymi, szczególnie z „pieszczochami” kozami, ale także z owcami, baranami, królikami czy końmi. Największe zdziwieni wzbudził fakt, iż nasi praojcowie zamieszkiwali chałupy, oddając w posiadanie jedną z dwóch izb swym ukochanym, drogocennym… zwierzętom.

Wiele z naszych atrakcji uwieńczyły zdjęcia, które dla uczniów staną się pamiątką ich pierwszej grupowej wycieczki.

Wycieczka do Parku Etnograficznego w Chorzowie 2014