12 marca 2015 20:26 | Aktualności

Dzień Matematyki

Wszyscy znamy święta takie jak Dzień Kobiet, Dzień Chłopaka czy Dzień Matki. Ale Dzień Matematyki? O tym w Polsce nikt do 2014r nie słyszał, choć na całym świecie jest obchodzone już od 2007 roku – i to z niemałą frekwencją.

Pierwszy Dzień Matematyki obchodzono 13 marca 2007 r. W ciągu tego dnia 287 tys. uczniów z 98 krajów odpowiedziało na blisko 39 mln pytań. Trzy lata później podczas Dnia Matematyki ustanowiono oficjalny rekord Guinessa w międzynarodowym rozwiązywaniu testów matematycznych. Co ciekawe, 14 marca każdego roku jest obchodzone starsze święto – międzynarodowy Dzień Liczby Pi, będącej najbardziej zagadkową liczbą świata.

W Polsce pierwsze ogólnopolskie obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve.

W związku ze świętem Królowej Nauk zapraszam do udziału w konkursie matematycznym "Tęga Głowa".

1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI.
  2. Konkurs składa się z dwóch etapów.

I etap
Zadania każdy uczestnik pobiera ze  szkolnej storny internetowej i rozwiązuje w domu. Rozwiązane zadania, niekoniecznie wszystkie należy do 26 marca 2015r. oddać w formie papierowej p. Duś lub wysłać na  e-maila: nbogusia@gmail.com
Za każde zadanie uczestnik może otrzymać od 0 do 5 punktów.

Uwaga!  Prace ,,kalki” będą bezwzględnie dyskwalifikowane.

• Uczestnicy mają prawo zobaczyć, jak ich rozwiązania zostały ocenione.
  • Na punktację ma wpływ poprawność i oryginalność jego rozwiązania, a także samodzielność pracy, jej czytelność, schludność i estetyka.
  • Rozwiązania zadań dostarczone po terminie z winy uczestnika (np. z powodu nieobecności w szkole) nie są rozpatrywane.

II etap - finałowy
W fianle biorą udział wszyscy uczestnicy konkursu. Ostatni etap będzie miał  formę testu składającego się z 30 pytań. Do każdego pytania podanych jest 5 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź uczestnik otrzymuje 3, 4 lub 5 pkt. (w zależności od stopnia trudności). Za zaznaczenie błędnej odpowiedzi uczestnik otrzymuje punkty ujemne. Nieudzielenie odpowiedzi powoduje, że na konto ucznia zapisywanych jest 0 pkt. Czas trwania testu wynosi 60 minut + 10 minut sprawy organizacyjne. Zwycięzcą zostanie ten uczeń, który po końcowej rywalizacji zdobędzie największą liczbę punktów (suma punktacji z I etapu konkursu i testu sprawdzającego). Najllepsi z każdej klasy otrzymają tytuł – "TĘGIEJ GŁOWY" i nagrodę rzeczową.

Na wszystkich uczestników imprezy finałowej czekają nagrody.

Przyjemnego rozwiązywania i wielu sukcesów!

Serdecznie zapraszam!

Zadania dla kl. IV >> Pobierz

Zadania dla kl. V >> Pobierz

Zadania dla kl. VI >> Pobierz