27 maja 2015 09:26 | Aktualności

Z wizytą w filharmonii

Czwartek 14 maja 2015 roku na długo pozostanie w pamięci wielu uczniów naszej szkoły. Tego dnia szkolne Smyczki oraz uczniowie klasy VI  wyjechali do katowickiej filharmonii na koncert z cyklu „Młoda Filharmonia” .

Mimo niesprzyjającej deszczowej aury wszyscy byli w doskonałych nastrojach. Podróż jak zwykle minęła szybko w wesołej atmosferze i o godzinie 10.30 staliśmy przed wejściem gmachu Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Jeszcze tylko wizyta w szatni i po chwili każdy mógł wygodnie zatopić się w miękkim, czerwonym fotelu sali widowiskowej, niecierpliwie oczekując rozpoczęcia koncertu.

Tego dnia publiczność zdecydowanie dopisała – cała sala wypełniona była uczniami z różnych szkół, od gimnazjalistów po najmłodszych, wyraźnie zainteresowanych nowym doświadczeniem. Jednak nawet żywe rozmowy pierwszoklasistów ucichły, kiedy zabrzmiały dźwięki pięknej Uwertury  do opery „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kompozycji wysłuchaliśmy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod  batutą  Leszka Sojki. Po gromkich brawach na scenie pojawiła się pani prelegent – Regina Gowarzewska, która towarzyszyła publiczności przedstawiając muzyków i ciekawie zapowiadając utwory. Koncert stał się wyjątkowy dzięki chórowi filharmonii, który był wykonawcą kolejnych prezentowanych kompozycji. Chóralne przeboje operowe Giuseppe Verdiego i  Georga Bizetapodobały się młodej publiczności.  Opera TrubadurGiuseppe Verdiego posiada bardzo efektowną muzykę, w tym piękne fragmenty chóralne – w II akcie ogromnie popularny „Chór Cyganów” z powtarzającym się dźwiękiem kowalskiego kowadła. Muzyczna prezentacja gry na trójkątach z udziałem publiczności ożywiła ponowne wykonanie fragmentu kompozycji z kowadłem. Usłyszeliśmy także „Marsz triumfalny” z opery “Aida”, następnie  Uwerturę do opery „Carmen” oraz  „Marsz torreadora” i chór z IV aktu opery “Carmen” Bizeta .

Chór i symfonicy zaprezentowali również „Chór weselny” z opery “Lohengrin” Richarda Wagnera. Pani prelegent do muzycznych prezentacji wplatała ciekawe komentarze . Barwnie opowiedziane libretto opery Gioacchino Rossiniego „Sroka złodziejka” zachęciło publiczność do wsłuchania się w dźwięki uwertury do tej opery.Koncert zakończył się brawurowym wykonaniem „Mazura” z opery “Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Chór brzmiał imponująco. Nagrodziliśmy artystów gromkimi brawami, nasza „muzyczna uczta” dobiegła końca.

Wyjazd do Filharmonii był dla nas ważnym wydarzeniem muzycznym, żywą lekcją muzyki, obcowaniem z kulturą. Koncert był również ważnym doświadczeniem dla naszych początkujących chórzystek.