28 maja 2015 14:05 | Aktualności

Dzień Praw Zwierząt

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja dla podkreślenia wagi, przyjętej przez polski parlament, Ustawy o ochronie zwierząt (1997r.). Petycję Klubu Gaja za wprowadzeniem ustawy podpisało 600 tysięcy osób. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt
w Polsce. Od wielu lat Dzień Praw Zwierząt jest doskonałą okazją do podejmowania lokalnych działań przez wolontariuszy.

Członkowie Szkolnego Klubu Miłośników Zwierząt PSUBRATY także aktywnie włączyli się do obchodów i działań edukacyjnych. Na szkolnym korytarzu pojawiły się plansze i napisy prezentujące prawa zwierząt, informujące przede wszystkim, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Przez cały tydzień na lekcjach wielu przedmiotów we wszystkich klasach podejmowana była tematyka humanitarnej ochrony zwierząt – najmłodsi zapoznawali się z ciekawostkami dotyczącymi życia naszych czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół, klasa II zajęła się projektem „Słonie z wielkiego namiotu”, a uczniowie klas IV, V i VI pisali listy, których nadawcami były zwierzęta. Powstały bardzo ciekawe, mądre teksty. Zwierzęta prosiły w nich o pomoc, opiekę, żaliły się na złe traktowanie, ale także dziękowały swoim czułym i dobrym opiekunom.

Podsumowaniem działań było spotkanie uczniów z Panią weterynarz – Agnieszką Słowik, która gościła w naszej szkole i bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali jej uwag o obowiązkach człowieka wobec zwierzęcia, o potrzebach naszych pupili, zadawali bardzo przemyślane i konkretne pytania.
W podziękowaniu z wizytę podarowaliśmy Pani Doktor odznakę naszego klubu PSUBRATY i kilka najlepszych listów z prośbą, by  umieściła je w poczekalni swojego gabinetu.

Może przeczytają je i zastanowią się nad ich treścią osoby, które jeszcze nie wiedzą, że zwierzęta należy szanować, że one także maja swoje prawa?

Mamy szczerą nadzieję, że tak będzie, że świadomość tego będzie wzrastać z każdym dniem.

PSUBRATY