14 czerwca 2015 17:55 | Aktualności

POZNAJEMY PRZESZŁOŚĆ I TERAŹNIEJSZOŚĆ ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ

9 czerwca odbył się szósty edukacyjny wyjazd do Pszczyny w ramach projektu „Klucz do wiedzy”.

Celem wycieczki było poznanie zespołu pałacowo – parkowego, jego historii, osobliwości przyrodniczych oraz krajobrazu. Piękna pogoda sprzyjała wędrówce po parku

w Pszczynie. Kwitnące rododendrony i azalie wspaniale wyglądały na tle zieleni starodrzewu

i jasnozielonych trawników. Duże zainteresowanie budziły malownicze fragmenty krajobrazu powstałe w wyniku spiętrzenia rzeki Pszczynki i cieków wodnych spływających z dzikiej promenady i Starej Wsi (z kierunku północno – wschodniego).

O pracach wodno-melioracyjnych prowadzonych w XIX wieku świadczą zachowane przepusty wodne z datami wykutymi na kamiennych zwornikach. Liczne kładki na Pszczynce umożliwiały obserwacje ptactwa wodnego: kaczek krzyżówek z młodymi i perkozów. Faszynowe brzegi, kwitnące kosaćce żółte, błękit nieba odbijały się w potoku - to walory wiosennego krajobrazu parku pszczyńskiego stanowiącego niegdyś integralną część pszczyńskiej rezydencji. Krajobrazowy park w stylu angielskim wzbudził duże zainteresowanie uczniów, stare lipy, modrzewie, kasztanowce, klony i platany tworzyły klimat tajemniczości i fascynacji pięknem przyrody. W programie wycieczki zaplanowano również zwiedzanie:

- POKAZOWEJ ZAGRODY ŻUBRÓW, gdzie można było obserwować z bliska m. in.  żubry, daniele, jelenie, sarny i pawie. W budynku edukacyjno – turystycznym uczniowie obejrzeli ekspozycję poświęconą hodowli żubrów.

- RYNEK – przykład średniowiecznego układu urbanistycznego, który był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych i centrum życia gospodarczego. Obecnie wokół rynku znajdują się kamieniczki, w których mieszczą się restauracje, kawiarnie, banki i sklepy.

- PAŁAC MAGNACKI – nazywany polskim Wersalem, gdzie mieści się muzeum. Uczniowie zwiedzili wnętrza mieszkalne wyposażone m. in. w oryginalne dekoracje, meble, zegary, lustra i naczynia. Uwagę zwróciły trofea myśliwskie wiszące na ścianach świadczące o zamiłowaniach łowieckich dawnych właścicieli.

- SKANSEN „Zagroda Wsi Pszczyńskiej” , w którym można było podziwiać regionalne zabytki dawnej zabudowy drewnianej. W zabudowaniach zgromadzono wiele sprzętów domowych i narzędzi rolniczych. W zagrodzie znajduje się również młyn, studnia, spichlerz, wozownia.

Po zwiedzeniu obiektów dworskich i wiejskich można było porównać warunki życia w pałacu z warunkami życia okolicznych mieszkańców.