12 listopada 2015 16:05 | Aktualności

Szkolny Klub Wolontariatu zaprasza do kolejnej Akcji

MALI uczniowie idą do szkoły

Czy wyobrażasz sobie życie bez książek? A wiesz, że książka może odmienić życie ludzkie?

Książki stanowią niezwykle ważny element naszego życia. To dzięki nim możemy się przenieść do świata marzeń, uruchomić wyobraźnię i poznawać świat. Czytanie pozwala oderwać się od często niełatwej rzeczywistości i daje nam chwilę relaksu. Czytanie, podobnie jak pisanie i liczenie, to elementarne umiejętności, które nabywamy w szkole. To one pozwalają na zdobycie gruntownego wykształcenia i efektywne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Niestety nie wszystkie dzieci na świecie mogą poznawać świat poprzez książki. W wielu najbiedniejszych regionach świata nauka jest niedostępnym dobrem. Prawie 40% dzieci w Mali nie chodzi do szkoły podstawowej. To wpływa na ich dalsze życie. W przyszłości brak wykształcenia sprawi, że nie będą miały możliwości zdobycia pracy, która zapewni byt im i ich rodzinom. Nie będą miały środków na zapewnienie opieki medycznej bliskim, pełnowartościowego pożywienia i zaspokojenie wielu innych podstawowych potrzeb, które dla nas są tak oczywiste. Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa szkoła! Dlatego włączyliśmy się w działania UNICEF na rzecz dzieci w Mali. Podarujmy dzieciom lepszą przyszłość – pozwólmy im pójść do szkoły!

Celem projektu jest:

•  Zapoznanie dzieci z zagadnieniem dostępu do edukacji na świecie,
     w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali,
  •  Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,
  •  Zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali.

unicef.jpg

„MALI uczniowie idą do szkoły” to projekt edukacyjno-pomocowy, w ramach którego uczniowie wezmą udział w zajęciach na temat dostępu do edukacji na świecie. W oparciu o specjalnie przygotowane materiały dowiedzą się dlaczego miliony dzieci nie mogą chodzić do szkoły, jak wygląda sytuacja w tym zakresie w różnych regionach świata i co robi UNICEF, aby umożliwić jak największej liczbie dzieci zdobywanie wiedzy. Na podstawie materiału filmowego, nakręconego w tym roku w Mali, polscy uczniowie poznają problemy swoich rówieśników z Afryki.

W ramach akcji uczniowie będą mogli pomóc dzieciom z Mali zbierając fundusze, które umożliwią im naukę. Jako, że naszym celem jest upowszechnienie edukacji, to sposób niesienia pomocy też powinien mieć wymiar edukacyjny. Dlatego proponujemy, aby dzieci i młodzież stworzyły swoje własne książki. Wszystkie książki, które w życiu czytamy wzbogacają nas. Te książki będą miały dodatkową, szczególną funkcję – przyniosą korzyść innym dzieciom. Każdy uczeń może stworzyć dowolną książkę – krótką opowieść przygodową, bajkę, opowiadanie, tomik poezji czy też komiks. Rodzaj literatury, jak i technika wykonania są dowolne. Książki mogą być wzbogacone ilustracjami, zdjęciami, rysunkami. Do wykonania takich książek wystarczą podstawowe artykuły piśmiennicze (kartki papieru, długopisy, kredki) i przede wszystkim wyobraźnia. Uruchom swoją kreatywność i pomóż dzieciom w Mali cieszyć się edukacją.

Wszystkie stworzone przez uczniów książki zostaną zaprezentowane podczas specjalnie zorganizowanej w naszej szkole imprezy – „Dnia Książki dla Afryki” - a zaproszeni do szkoły goście będą mogli nabyć daną książkę w zamian za przekazanie darowizny na wysłanie dzieci w Mali do szkoły.

Więc zabieramy się z wielkim zapałem do pracy!