07 lutego 2016 14:02 | Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu 2016

Co to jest DBI

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

W 2016 DBI będziemy obchodzić 9 lutego.

Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI będą realizowane pod hasłem  „Lepszy internet zależy od Ciebie!". Podczas obchodów DBI chcemy podkreślić to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.

SZKOLNE OBCHODY

Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole rozłożyliśmy na kilka dni. W poniedziałek 8 lutego, na godzinach wychowawczych odbędą się zajęcia w klasach 1-6 z wykorzystaniem scenariuszy i plików dostosowanych odpowiednio dla danej grupy wiekowej. Odbędzie się konkurs plastyczny - klasy 1-3 oraz konkurs na prezentację multimedialną - klasy IV-VI. Konkursy mają temat „Lepszy internet zależy od Ciebie". Przez cały tydzień będzie trwał konkurs na gazetkę ścienną w klasach dotyczącą „Bezpiecznego korzystania z internetu”.  W piątek odbędzie się apel podsumowujący część działań, nastąpi rozdanie dyplomów i nagród.

29.02 na godzinie wychowawczej spotkanie z zaproszonym gościem-informatykiem programistą.

1.03 odbędzie się happening, uczniowie klasy VI na przerwach zainscenizują scenki propagujące dobre zachowanie w internecie.

2.03 odbędą się zajęcia otwarte dla rodziców przedszkolaków. Po zajęciach zostanie przeprowadzona pogadanka nt. "Dobry i przyjazny internet dla Twojego dziecka". W trakcie kilkudniowych obchodów, uczniowie zobaczą filmy edukacyjne oraz rozdane zostaną materiały informacyjne.

POZNAJ ZASADY BEZPIECZNEGO INTERNETU >>czytaj

Powiązane wiadomości: