01 marca 2016 08:53 | Aktualności

1 marca - Europejski Dzień Walki z Otyłością.

Szeroko pojęta edukacja zdrowotna realizowana w ramach Programu Śląskiej Sieci Szkół Promującego Zdrowie to jeden z priorytetów edukacyjnych naszej szkoły.

Europejski Dzień walki z otyłością obchodzony 1 marca każdego roku jest okazją do zgłębienia problemu nadwagi i otyłości jako poważnej epidemii XXI wieku. Nabiera on szczególnego znaczenia, gdyż dotyczy coraz większej liczby osób w rożnym wieku, w tym coraz częściej dzieci. W ostatnim czasie otyłość zyskała miano „globalnego problemu”, a rozwiązaniem i jedynym skutecznym sposobem walki z nią jest profilaktyka i edukacja kształtująca prawidłowe nawyki żywieniowe dzieci i dorosłych.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Otyłością uczniowie naszej szkoły, zarówno z klas młodszych jak i starszych, mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniu warsztatowym z dietetykiem klinicznym Panią Alicją Skubis.

Głównym celem spotkania było kształtowanie świadomości i postaw prozdrowotnych dzieci i młodzieży. Prezentacja multimedialna „ Racjonalna dieta, czyli komponowanie zdrowych posiłków” dostarczyła dzieciom wiedzy na temat zdrowotnych walorów poszczególnych produktów spożywczych oraz zapotrzebowania organizmu na poszczególne składniki odżywcze, warunkujące prawidłowy rozwój dziecka.

Wspólnie z dietetyczką dzieci konstruowały pierwsze i drugie śniadanie jako najważniejszy posiłek dnia oraz szukały odpowiedników słodyczy jako zdrowych przekąsek. Pani dietetyk omówiła również najnowsze zmiany w „Piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej”, zwracając szczególną uwagę na istotę spożywania warzyw i owoców w codziennej diecie oraz rolę aktywności fizycznej w życiu każdego człowieka. Na zakończenie spotkania uczniowie wywiązali dyskusję na temat zdrowego i racjonalnego sposobu odżywiania się. Szczególnie nurtującym problemem dla dzieci była sprawa częstotliwości sięgania po tzw. fast foody oraz składu słodkich napojów i wód smakowych. W czasie dyskusji dzieci miały również możliwość poznania specyfiki zawodu dietetyka i dowiedziały się, czym zajmuje się dietetyk kliniczny.

Podsumowaniem spotkania było stare kastylijskie przysłowie: „ Owoc i spacer codziennie, a dożyjesz setki przyjemnie”, które mamy nadzieję będzie dla naszych uczniów wskazówką kształtującą nawyki prozdrowotne.

Zachęcamy do zapoznania się ze skrótem prezentacji.