17 kwietnia 2016 00:28 | Aktualności

Prawa dziecka a problemy współczesnego świata

Głód, ubóstwo, klęski humanitarne i brak dostępu do edukacji – to tylko niektóre z najpoważniejszych problemów, z jakimi muszą radzić sobie mieszkańcy naszej planety. UNICEF alarmuje, że skutki tych zjawisk najdotkliwiej uderzają w najmłodszych. To właśnie dzieci cierpią najbardziej z powodu zmian klimatycznych, ograniczonego dostępu do wody, czy braku opieki medycznej. Istniejący do 2015 roku plan działań, znany pod nazwą Milenijnych Celów Rozwoju, pozwolił na osiągniecie poprawy w wielu obszarach, jednak okazało się to niewystarczające. Pojawiła się potrzeba stworzenia nowego, systemowego programu, który pozwoli skutecznie walczyć z chorobami, ograniczyć poziom ubóstwa, zlikwidować nierówności. Program ten to Zrównoważone Cele Rozwoju. Precyzyjne określenie celów do osiągnięcia w obszarze pomocy humanitarnej i rozwojowej, daje dużą nadzieję, że za 15 lat będziemy mogli świętować powodzenie tego przedsięwzięcia. Zanim się to jednak stanie, najpierw musimy w pełni uświadomić sobie co i jak chcemy zrobić. Dlatego zapraszamy Państwa do projektu edukacyjnego UNICEF, który pozwoli Państwu przekazać młodemu pokoleniu wiedzę na temat tych niezwykle istotnych zagadnień.

„Prawa dziecka a problemy współczesnego świata” to projekt UNICEF przewidziany do realizacji w semestrze letnim roku szkolnego 2015/2016

Proponujemy skupić się na trzech obszarach: zdrowiu, ubóstwie i zmianach klimatycznych w nawiązaniu do praw dziecka. Na przykładzie dwóch krajów – Polski i Gwatemali – wytłumaczymy, jak te obszary są ze sobą powiązane, a także jak te zależności wpływają na życie dzieci.Tematyka Zrównoważonych Celów Rozwoju to nowy, bardzo ważny obszar edukacji o prawach dziecka w globalnej perspektywie. Światowe działania w roku 2016 będą w dużej części nawiązywać do tych treści. Tym bardziej zachęcamy Państwa do przekazania tej wiedzy podopiecznym.

Szanowni Państwo,

Dziękujemy za przyłączenie się do akcji: Prawa dziecka a problemy współczesnego świata