09 maja 2016 20:26 | Aktualności

Szkoła Podstawowa w Sączowie miejscem początków drogi edukacyjnej czterech pokoleń mieszkańców naszej miejscowości

Obchodząca stulecie swojego istnienia - nasza szkoła - może pochwalić się tym, że w jej murach rozpoczynały swoja szkolna drogę pokolenia rodziców, dziadków, a nawet pradziadków naszych obecnych pierwszoklasistów.

W klasie 1b odbyło się spotkanie uczniów z absolwentami szkoły ukazujące wielopokoleniowość naszej placówki. W obecnym roku szkolnym naukę w klasie 1b rozpoczęła Marysia Smyl, której mama Dominika Więcławska była uczennicą klasy 1 w roku 1984, babcia Stanisława Marianna Zapała uczęszczała do klasy 1 w szkole w Sączowie w roku 1962 a prababcia Eleonora Kozłowska rozpoczęła naukę w klasie 1 naszej szkoły w roku 1936. Na lekcji pokoleniowej uczniowie mięli zaszczyt gościć zarówno 87 letnią prababcię Marysi - Panią Leonię, babcię Marysi - Panią Marię oraz mamę Marysi - Panią Dominikę. Spotkanie to było wyjątkową okazją do tego, aby dzieci w sposób naoczny przekonały się o wielopokoleniowości naszej szkoły. Zaproszone Panie snuły ciekawe opowieści na temat czasów szkolnych swojego pokolenia oraz dzieliły się ciekawostkami z życia szkoły w poszczególnych latach. Poparciem słów gości była przygotowana prezentacja przedstawiająca rozwój naszej szkoły od czasu pobytu w niej prababci Marysi do lat obecnych. Szczególnie ciekawe dla dzieci były opowieści seniorki, która z wyraźnym wzruszeniem i przejęciem snuła opowieści o czasach swojego dzieciństwa kiedy to do szkoły chodziło się bez butów. Babcia Marysi - Pani Maria okazała się skarbnicą wiedzy o historycznych dziejach naszej miejscowości, a mama Marysi - Pani Dominika zaciekawiła dzieci wyglądem szkoły i panującymi w niej zwyczajami z czasów kiedy uczęszczali do niej rodzice naszych pierwszoklasistów. Lekcja ta była również okazją do kształtowania w młodym pokoleniu szacunku dla dla tych, którzy przez pokolenia budowali materialny i edukacyjny wizerunek naszej szkoły.

Na zakończenie każda z zaproszonych Pań przedstawiła swój rozwój edukacyjny i zawodowy, którego początki miały miejsce w Szkole Podstawowej w Sączowie. Po chwili zamyślenia jeden z uczniów spontanicznie wygłosił swoją myśl podsumowującą spotkanie „ Każdy ma jakąś drogę życia, ciekawe jaką drogą pójdzie nasza koleżanka Marysia?” uczennica klasy 1b, Szkoły Podstawowej w Sączowie w roku szkolnym 2015/2016.

Z przyniesionych przez gości pamiątek urządzono w klasie wystawkę tematyczną „ Szkolne skarby”, na której uczniowie mogli zobaczyć kałamarz, obsadki, stalówki, zeszyty, elementarze,fartuszki, piórniki, pióra i inne przybory szkolne z dawnych lat.