07 lutego 2017 10:28 | Aktualności

Mocne kości to podstawa!

#zdrowenietrudne

Mocne kości to podstawa

W bieżącym roku szkolnym klasa III b wzięła udział w II edycji programu edukacyjnego „Zdrowe - nietrudne”. Koordynatorem projektu jest firma Kupiec oraz Grupa MAC S.A. Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, a także zdrowego stylu życia wśród uczniów. Jako „Drużyna przygód” uczniowie realizować będą poszczególne zadania programu. W trakcie realizacji programu uczniowie będą uczyć się jak dbać o zdrowie swoje i swoich bliskich, zdobywać sprawności oraz przygotowywać wspaniałe przekąski, zdrowe desery i oryginalne dania opracowane przez specjalistkę w dziedzinie dietetyki. Niektóre dania dzieci wykonają wspólnie z rodzicami, inne na lekcjach i warsztatach kulinarnych w szkole. Do tej pory uczniowie opracowali zdrowy jadłospis na cały tydzień i wykonali kanapki rybki na bazie wafelków ryżowych.

„Mocne kości to podstawa” – tym tematem uczniowie rozpoczęli pracę z programem.  Na zajęciach dzieci rozwiązywały problem, po co ludziom potrzebne są kości i stawy oraz w jaki sposób należy o nie dbać.

Po krótkiej gimnastyce z Wafelkiem Stefciem uczniowie wykonali w parach doświadczenie z plastelinowymi ludzikami, z których jeden miał nogi z drucików, a drugi z wykałaczek. Sprawdzali, który ludzik będzie samodzielnie stał. Uczniowie zauważyli, że ludzik, który miał  nogi z wykałaczek potrafił stać samodzielnie, gdyż wykałaczki działają  jak kości dając podparcie całemu ciału.

Następnie dzieci oglądały film o szkielecie człowieka. Dowiedziały się z niego jaką rolę pełnią kości i stawy.

Na podstawie kart pracy uczniowie dowiedzieli się jak dbać o kości. Jak prawidłowo siedzieć przy odrabianiu lekcji, przy komputerze. Jakie produkty są źródłem wapnia i witaminy D.

Dodatkowych informacji dostarczył dzieciom  film „Co to jest wapń?” .

Niewątpliwie najprzyjemniejszym punktem zajęć było przygotowanie przez dzieci zdrowej przekąski w postaci trójkolorowego kremu. Bazą tej przekąski była kasza jaglana, maślanka oraz banany, maliny i jagody. Deser wyglądał wspaniale i był pyszny.

Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali zakładki i odznakę „Mocnokościsty”. Zajęcia były ciekawe i dostarczyły dzieciom dużo przyjemności.

zdrowenietrudne.pl