28 lutego 2017 19:12 | Aktualności

Konkurs Mitologiczny 2017

Jak zwycięsko podążać szlakiem bogów?

Symbole i motywy mitologiczne inspirują ludzi na całym świecie. Uczniowie również chętnie sięgają do mitów, a ich ponadczasowe przesłanie potrafią nierzadko lepiej odczytać aniżeli dorośli.

Chcąc dać uczniom możliwość rozwijania wyobraźni mitologicznej i inwencji twórczej sięgającej czasów starożytności Szkoła Podstawowa w Sączowie już po raz piąty zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny. W dniu 27 lutego br. pięć szkół podstawowych z okolicznych miejscowości wzięło udział w tym cyklicznym przedsięwzięciu. Każdy uczeń był w tym dniu niczym poeta  doctus - gruntownie i wszechstronnie przygotowany do odbycia podróży po antycznym świcie.

Motyw tegorocznego konkursu brzmiał: „Szlakiem (bez)względnych bogów”. I choć nikogo nie spotkało fatum, to szala zwycięstwa przechylała się raz po raz w inną stronę.

Konkurs rozpoczął się od wystawienia przedstawienia pt. „Demeter i Kora”, które wraz ze swoimi uczniami przygotowała p. Milena Caban. Następnie rozpoczął się konkurs wiedzy, w którym uczniowie wykazać się mieli nie tylko dobrą pamięcią, ale też nieszablonowym podejściem do tematu. Uczestnicy wcielali się w role bogów i postaci mitologicznych, szukali nadawców i adresatów listów w butelkach, wsłuchiwali się w głosy i dźwięki, aby skojarzyć je z odpowiednią sceną z mitologii oraz losowali atrybuty i przypisywali je odpowiednim bogom.

Całości dopełniły słodki poczęstunek oraz przyjazna atmosfera.

Konkurs zorganizowały i przeprowadziły panie Milena Caban i Iwona Kalus.

Laureatami konkursu zostały szkoły:

- Szkoła Podstawowa z Bobrownik – zdobywcy I miejsca

- Szkoła Podstawowa z Rogoźnika –  zdobywcy II miejsca

- Szkoła Podstawowa z Tąpkowic –  zdobywcy IIII miejsca

Gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na następne zmagania mitologiczne.