31 marca 2017 08:54 | Aktualności

Spotkanie z Waldemarem Cichoniem

29.03.2017r. uczniowie klas młodszych naszej szkoły oraz przedszkolaki z grupy "0" w ramach realizacji promowania czytelnictwa wśród dzieci spotkali się z pisarzem panem Waldemarem Cichoniem, autorem książek dla dzieci. Nasz gość opowiedział dzieciom jak doszło do tego, że zaczął pisać książki. Przedstawił głównych bohaterów serii książek o kocie Cukierku. Dzieci były zachwycone opowieściami, z niedowierzaniem słuchały przygód.

Oto fragment artykułu umieszczonego na portalu internetowym: tychy.pl, który odzwierciedla przebieg naszego spotkania:

„Waldemar Cichoń od kilku lat regularnie uczestniczy w spotkaniach autorskich w szkołach i przedszkolach. Opowiada na nich uczniom o tym, jak kot imieniem Cukierek trafił do jego rodziny i jak ze słodkiego kociaka wyrósł na łobuza, który swoimi wyczynami wprawia w zdumienie nawet najbardziej doświadczonych „kociarzy”.
– Pewnie sądzicie, że jestem kolejnym właścicielem kota, który uważa, że jego zwierzak jest nadzwyczajny – mówił Waldemar Cichoń. Ale Cukierek naprawdę jest niezwykłym kotem. Bo czy znacie innego kota, który grał w teatrze, zna się na zegarku, potrafi układać klocki lego, chodzi na mecze hokejowe? Słowo honoru, wszystkie te historie wydarzyły się naprawdę.

Te i inne historie z kotem w roli głównej stały się w końcu inspiracją do napisania książki. I chociaż, jak mówi autor, z początku opisywał przygody Cukierka tylko po to, by zachęcić własnego syna do czytania, to pomysł „chwycił” i spodobał się szerszemu gronu odbiorców.

Na początku tego roku książka „Cukierku, ty łobuzie!” znalazła się na liście lektur szkolnych dla klas I-III.

- Przeczytałem analizę autorstwa pewnej pani psycholog, która uważa, że książka ma właściwości terapeutyczne – mówi.
– Podobno wykorzystuje tę książkę w pracy z dziećmi, które mają za sobą trudne doświadczenia życiowe. Podczas czytania one naśmiewają się i zapominają na chwilę o problemach. I chociaż tego nie planowałem pisząc pierwszą książkę, to się chyba zgadza z moją intencją. Bo ja nie piszę po to, by moralizować czy czegokolwiek uczyć. Ja chcę dzieci rozbawiać, opowiadam im po prostu historię, a jeśli przy okazji przemycam jakieś treści dydaktyczne, to robię to nieświadomie. Piszę takie książki jakie sam chciałbym czytać moim dzieciom; gdzie nie ma przemocy a jest humor sytuacyjny, gdzie zwierzęta nie są rzeczami lecz istotami, które czują, mają własne potrzeby i też zasługują na szacunek, gdzie w rodzinie jest miłość i wzajemne zrozumienie. Ten świat jest może cukierkowy, ale w takim świecie chciałbym żyć.

Waldemar Cichoń podkreśla, że współtwórcą sukcesu książki jest autor ilustracji Dariusz Wanat. – To jeden z najlepszych ilustratorów książek dla dzieci, nie tylko w Polsce ale i za granicą – mówi.

Ale z pewnością tego sukcesu nie byłoby także, gdyby nie sam jej bohater, kot Cukierek, który ma obecnie 6 lat. W niektóre z jego niezwykłych przygód naprawdę trudno uwierzyć, ale przy innych każdy właściciel kota pokiwa głową i powie „no tak, to numer w stylu mojego Mruczka”.

W imieniu moich młodych czytelników oraz swoim własnym pragnę podziękować rodzicom za dofinansowanie naszego spotkania z autorem, które bez Waszej pomocy nie byłoby możliwe do zrealizowania.

Ilona Lazar - bibliotekarz szkolny