04 maja 2017 07:36 | Aktualności

Cieszymy się wolnością!

[…]

Kto pałasz kocha i Ojczyznę kocha,
choćby się, palił dla niej przez dwa wieki
i gdzieś jak żuraw, odleciał daleki,
i gdzie przez lat sto widniał od rozpaczy:
to, jak swą szablę i swój kraj zobaczy;
to, jak usłyszy, że krzyczą "DO BRONI!"
przed Panem Bogiem się tylko ukłoni,
a potem ludziom odpowie na hasło,
Że miecz nie ściemniał i serce nie zgasło!

Juliusz Słowacki

Dnia 28 kwietnia cała szkoła ucztowała w barwach biało-czerwonych. A było co świętować: po pierwsze 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która nie tylko zmieniła ustrój państwa i zlikwidowała liberum veto, ale też zrównała w prawach mieszczaństwo i szlachtę oraz wzięła pod opiekę chłopów. A także 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczniowie klas IIa i IIIa właśnie te wątki i daty pragnęli zaakcentować na piątkowym uroczystym apelu szkolnym, wkładając swe małe serduszka w krzewienie patriotycznych uczuć. Dzieci wspominały w wierszach rok 1791, przedstawiły scenki nawiązujące do uchwał konstytucyjnych oraz opowiedziały o ważnych dla narodu wydarzeniach przy wtórze pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego chóru.

Wzorowe postawy obywatelskie zostały zaakcentowane galowym strojem uczniowskim, a w szkole tego dnia ani raz nie zadzwonił dzwonek, co jeszcze bardziej wzmogło uroczystą wymowę tej uroczystości.