12 października 2017 15:26 | Aktualności

Książki o zapachu dzieciństwa.

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Wisława Szymborska

Wielkie przygody, na pustyni i w puszczy, w powietrzu i na lądzie lub odwrotnie codzienne utarczki z nauczycielami i walka o przywództwo w grupie, czyli przeciętne życie kilkulatka (nastolatka). Czy nie warto byłoby czasem zamienić się rolami? Przenieść się do innego kraju? Uratować słonia? Zrobić zabawnego psikusa?

Tego wszystkiego mogli doświadczyć uczniowie klas pierwszej i trzeciej w poniedziałek 9 października o godzinie 13.00 w sali teatralnej ZSP w Sączowie. Wprawdzie akurat o tej porze nie było wylotów do Egiptu, Francji czy Szwecji, ale właśnie tam, samolotem zwanym wyobraźnią, wybrali się uczniowie, uczestnicząc w projekcie Międzypokoleniowe podróże po literaturze. Kapitanami lotów były panie: Elżbieta Sapińska, Aldona Jacykowska, Aneta Pełka, Danuta Cabaj, Anna Wierżbicka oraz Sabina Kocorek. Nie wiadomo czy wszyscy dotarli do tego samego miejsca docelowego, ale na łące pełnej pięknych kwiatów, każdy ma prawo zachwycić się czymś innym.

Panie czytały fragmenty: Przygód Mikołajka René Goscinnego i Jean-Jacques Sempégo, Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery, W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza, Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren, Bianki i Bernarda Margery Sharp oraz rosyjskich wierszy dla dzieci, np. spopularyzowanego przez Juliana Tuwima wierszyka pt. Rzepka.

Spotkanie mieniło się wieloma barwami uczuć o różnych stopniach natężenia: od wzruszenia i sentymentu po serdeczną radość. Ale przecież w czytaniu książek właśnie o to chodzi.

Prowadzącymi były panie Ilona Lazar oraz Iwona Kalus, a słodki akcent zapewniły wszystkim uczestnikom koordynatorki projektu.

Iwona Kalus