08 stycznia 2018 13:57 | Aktualności

Orszak Trzech Króli Inauguracja obchodów Jubileuszu 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

W sobotę 6 stycznia 2018 r. ulicami Sączowa już po raz trzeci przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. Wydarzenie było współorganizowane przez parafię św. Jakuba w Sączowie i ZSP w Sączowie.

Sączowski Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem, które zarejestrowane jest w Fundacji „Orszak Trzech Króli” i organizowane pod patronatem Fundacji.

Fundacja „Orszak Trzech Króli” jest inicjatorem i organizatorem największych jasełek ulicznych na świecie. Fundacja przez cały rok pracuje również nad innymi projektami wspierającymi działania kulturalne. Prowokuje do twórczego działania poprzez wartościowe konkursy. Inicjuje działania w środowiskach lokalnych. Patronuje również wielu akcjom i inicjatywom.

Orszak 2018 w Sączowie wpisywał się kalendarz ogólnopolskich imprez organizowanych w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileusz odzyskania niepodległości podkreślał wyjątkowy charakter śpiewnika, który otrzymał każdy uczestnik Orszaku. Udział w Orszaku był zaproszeniem do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności.

W organizację i przebieg Sączowskiego Orszaku 2018 aktywnie włączyła się szkolna społeczność SP w Sączowie, inaugurując tym samym szkolne obchody Jubileuszu 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W Orszaku swoją aktywność zaznaczyli uczniowie SP w Sączowie oraz nauczyciele, pracownicy, absolwenci i rodzice dzieci poprzez popisowe występy artystyczne i odgrywanie ról przy poszczególnych Mansjonach.

Uczniowie i nauczyciele największą aktywność wykazali przy Mansjonie II „Szałas pasterzy” zorganizowanym przy Domu Kultury w Sączowie. Rolę Archanioła w popisowym stylu odegrała dyrektor ZSP pani Małgorzata Fijołek. Zastęp anielski poszerzała uczennica SP w Sączowie Julia Kocot. Bożonarodzeniowy nastrój wzmocnił wzruszający występ Chóru szkolnego pod kierunkiem pani Ilony Kocot, który wystąpił w repertuarze pięknych piosenek bożonarodzeniowych i pastorałek. Dopełnieniem występu chóru był solowy występ Natalii Łukasik, która zaprezentowała "Kołysankę dla Jezusa".

W odegranie biblijnej sceny z Dworu Heroda zorganizowanej przy Mansjonie III na placu OSP w Sączowie włączyły się pracownice kuchni ZSP w Sączowie: pani Joanna Frączek i pani Elżbieta Kamińska.

Mansjon IV na sączowskim rynku opanowany był przez diablice. Rolę groźnych diablic odgrywały: przewodnicząca Rady Rodziców przy ZSP w Sączowie pani Agnieszka Rys – Błaszkowska i mama uczennic pani Aleksandra Elzner.

Przy Mansjonie V na placu przed kościołem uczestników Orszaku zaskoczyły małe diabełki z klasy I i III SP w Sączowie, które odtańczyły „Taniec diabłów”.

Reżyserem sączowskich, plenerowych jasełek odgrywanych podczas 3 Sączowskiego Orszaku Trzech Króli i autorką scenariusza była nauczycielka SP w Sączowie pani Barbara Zarodkiewicz - Czapla.

Absolwenci SP w Sączowie również aktywnie włączyli się w organizację Orszaku. Wśród absolwentów SP w Sączowie w popisowych rolach aktorskich mogliśmy zobaczyć panią Annę Chwałę, Julię Majewską, Pawła Urbańczyka, Mateusza Pitasa i Pawła Cieplińskiego.

Uczestnikami Orszaku w Sączowie byli inni uczniowie ze swoimi rodzinami.

ZSP w Sączowie poprzez udział w tym wielkim wydarzeniu integrującym całą społeczność lokalną włączyło się w ogólnopolską akcję inaugurującą wielkie wydarzenie historyczne związane z Jubileuszem odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.