Aktualności

14 marca 2018 20:06 | Aktualności

Święto liczby PI

 
  Idea Dnia Liczby Pi narodziła się w USA, w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Inicjatorem Dnia Liczby Pi był Larry Shaw. Święto Liczby Pi było obchodzone po raz pierwszy w 1988 roku. Data Pi nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca, czyli 3.14. Pierwsze trzy cyfry rozwinięcia słynnej stałej matematycznej, znanej także jako ludolfina, to właśnie 3,14.

  Wiele szkół na świecie obchodzi wtedy święto matematyki, uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do obchodów tego święta.

  Celem wydarzenia było popularyzowanie matematyki i przełamanie niechęci do tego przedmiotu. Udowodniliśmy wszystkim, że matematyka,  to nie tylko trudne zadania, “suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Uczniowie klas młodszych bawili się rozwiązując zadania logiczne, w tym obrazkowe sudoku. Podczas przerw warto było zmierzyć się z przygotowanymi zagadkami, zadaniami. Na lekcjach matematyki uczniowie klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych w sposób doświadczalny wyznaczali przybliżenie liczby pi, nie tylko mierząc obwód i średnicę owalnego przedmiotu, ale także mając do dyspozycji jedynie wykałaczkę i kartkę papieru. Eksperymentalne wyznaczanie liczby π opierało się na pewnej ciekawej obserwacji geometrycznej poczynionej w XVIII wieku przez Francuza, hrabiego Georges'a Buffona. Mamy nadzieję, że tego dnia każdy uczeń znalazł coś dla siebie interesującego. 

  Serdecznie gratulujemy wszystkim klasom, dziękujemy za pełne zaangażowanie i super zabawę.


Przeczytano: 146 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: