22 marca 2018 23:15 | Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

"24 marca po raz pierwszy obchodzić będziemy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia miną dokładnie 74 lata od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów

Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów"

Nowe święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny – miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej przez nich Polski."

Źródło: http://wroclaw.ipn.gov.pl/wro/aktualnosci/48805,Narodowy-Dzien-Pamieci-Polakow-ratujacych-Zydow-pod-okupacja-nie miecka-24-marca-.html

W przededniu tego święta uczniowie klasy VI i VII naszej szkoły obejrzeli
w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie poruszajace przedstawienie p.t.: Pamieć Rutki.

Spektakl jest oparty na historii 14 letniej żydowskiej dziewczynki Rutki Laskier, która pisała pamiętnik w ostatnich miesiącach jej życia w getcie. Zanim zginęła z mamą i bratem w komorze gazowej KL Auschwitz-Birkenau, stworzyła opis okupacyjnej codzienności, strachu, nadziei i dziecięcej wiedzy o nadchodzącej zagładzie.

Na krótko przed wysiedleniem Rutka ukryła swój pamiętnik w domu, w którym wtedy mieszkała. Informację, gdzie go może ukryć, uzyskała od swej starszej polskiej znajomej Stanisławy Sapińskiej, poprzedniej mieszkanki domu. I to ona odnalazła później i przechowała to cenne świadectwo przez ponad 60 lat, aby dziś podzielić się nim ze światem.

Spektakl jest "jest grą obrazów, słów, sensów, grą historii z teraźniejszością". O pokoleniu 1943 mówi pokolenie 2018. Historia rzutuje na teraźniejszość, teraźniejszości nie mozna zrozumieć bez przeszłości. Spektakl przejmujacy i wymagajacy.

Młody widz, nawet jeśli nie wszystko zrozumie dzisiaj, nie pozostanie wobec niego obojętny.