28 kwietnia 2018 15:32 | Aktualności

Żywa lekcja historii, czyli jak sobie zbudować schron.

Żywa lekcja historii ze Stowarzyszeniem Pro Fortalicium w klasach I, III i IV

W piątek 27 kwietnia 2018 r. na zakończenie tygodnia poprzedzającego ważne, narodowe święta uczniowie klasy I, III i IV uczestniczyli w warsztatach historycznych prowadzonych przez pana Waldemara Machonia, współzałożyciela i byłego prezesa stowarzyszenia „Pro Fortalicium”.

Dzieci wysłuchały ciekawych opowiadań gościa o miejscach na Śląsku i Zagłębiu, gdzie schroniła się i przetrwała żywa historia II wojny światowej. Dzieci mogły się zapoznać z budową, uzbrojeniem i wyposażeniem schronów bojowych, oraz z warunkami, w jakich przebywała załoga w schronach  ponad 70 lat temu.

Głównym punktem spotkania było wykonanie pod kierunkiem pana Waldemara cementowych odlewów schronów bojowych. Do pracy dzieci wykorzystały kamienie forteczne zebrane na schronie bojowym w Dobieszowicach.

Kolejny etap pracy przy wykonaniu cementowych odlewów schronów bojowych, polegający na pomalowaniu schronów w barwy bojowe,  dzieci wykonały samodzielnie po wyschnięciu form cementowych.

Efekt pracy dzieci jest imponujący!