25 maja 2018 10:20 | Aktualności

Portrety znanych Polaków – Maria Konopnicka

W 174 rocznicę swoich urodzin, 23 maja 2018 r. uczniów Szkoły Podstawowej w Sączowie i przedszkolaków odwiedziła wielka polska poetka i patronka Szkoły w Sączowie pani Maria Konopnicka. Było to kolejne spotkanie z cyklu „Sylwetki wielkich Polaków”, organizowane cyklicznie dla uczczenia jubileuszu 100 lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Wielka polska poetka na spotkanie z dziećmi przybyła z postaciami, które stworzyła w swojej twórczości. Wśród postaci towarzyszących poetce był kronikarz Koszałek – Opałek i inne krasnoludki,  Sierotka Marysia, Stefek Burczymucha, Jaskółeczka, Bociek, Lisek i Praczki.

Kiedy publiczność zebrana na szkolnej uroczystości z bliska przyjrzała się przybyłym postaciom rozpoznała w nich uczniów klasy I i wychowawczynię klasy p. Barbarę Zarodkiewicz – Czaplę, która wcieliła się z rolę poetki Marii Konopnickiej.

Kronikarz Koszałek – Opałek, którego zagrał Paweł Kuwak, opowiedział dzieciom o życiu poetki. Uczniowie klasy I zaprezentowali program artystyczny, na który składały się utwory poetki:

- Marta Cabaj odczytała fragment baśni „O krasnoludkach i o Sierotce Marysi”,

- „Stefek Burczymucha”: Szymon Domański i Magdalena Mielczarek,

- „Lisek i dzieci”: Szymon Brzeski,

- Wiersz: „Sierotka”: Emilia Czesnoić i ptaszęta: Paweł Tłuszcz i Aleks Mańka,

- „Pucu – pucu”: praczki Oliwia Wrona, Emilia Kozłowska i Zofia Chyra,

- „Jak Wisła szła do morza”: Mateusz Dziuba i Marta Cabaj,

- „Jaskółeczka” – Elizabeta Wierżbicka.

Swój występ uczniowie klasy I ubogacili utworami muzycznymi do słów Marii Konopnickiej: „Jadą , jadą dzieci drogą” oraz „Bociek”.

Na zakończenie apelu wszyscy uczniowie szkoły wspólnie odśpiewali „Rotę” – utwór patriotyczny skomponowany do wiersza Marii Konopnickiej.