11 czerwca 2018 17:53 | Aktualności

Uroczystość pod pomnikiem ofiar faszyzmu w Celinach

6 czerwca 2018 r. sołectwo Celin pod pomnikiem ofiar zorganizowało podniosłą uroczystość ku czci rozstrzelanych Polaków w 78 rocznicę egzekucji.
W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz gminnych gminy Ożarowice   z wójtem gminy p. Grzegorzem Czaplą, dyrektora ZSP w Sączowie                i dyrektora GZO w Bobrownikach, władz sołeckich sołectwa Celiny, Sączowa   i Myszkowic, członkinie Koła Różańcowego działającego przy parafii            w Sączowie, delegacja nauczycieli i uczniów ZSP w Sączowie oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Celin i pozostałych miejscowości należących do parafii w Sączowie.
Uroczystości uhonorowały poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej          w Sączowie, Związku Kombatantów, PSL i OSP w Celinach.
Uroczystość rozpoczęła się od oddania hołdu rozstrzelanym Polaków. Dyrektor BiOK w Tąpkowicach p. Róża Szydło zapoznała zebranych               z tragicznym przebiegiem wydarzeń z 6 czerwca 1940 r. które rozegrały się w tym miejscu.
Członkowie organizacji społecznych i przedstawiciele wspólnoty parafialnej    w Sączowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. W imieniu społeczności parafii      w Sączowie kwiaty pod pomnikiem złożyli: pani Antonina Dyszy i pan Włodzimierz Wylężek.
Uwieńczeniem uroczystości była Msza Święta odprawiona w intencji Ojczyzny i pomordowanych Polaków w Celinach, której przewodniczył dziekan              i proboszcz parafii w Sączowie ks. Marek Sendal.
Msza Św. odbyła się z udziałem parafian. Marcelina Morawiec odczytała czytanie mszalne, a wezwania modlitwy wiernych wygłosiła p. Barbara Zarodkiewicz – Czapla. Oprawę muzyczną uroczystości i Mszy Świętej zapewnił Chór męski „Weteran” pod dyrygenturą p. Oliwii Bentkowskiej.

Uroczystość pod pomnikiem ofiar faszyzmu w Celinach była wielką lekcją historii i patriotyzmu.
Miejsce mordu w Celinach szczególnie przemawia do wszystkich swoją historią. Zginęli tu śmiercią męczeńską Polacy, konkretni ludzie, znani            z imienia i nazwiska. Oddali ofiarę swojego życia w zamian za mieszkańców okolicznych miejscowości.
Obecność na uroczystościach pod pomnikiem ofiar w Celinach w rocznicę tragicznych wydarzeń jest oznaką pamięci i szacunku wobec historii               i wszystkich ofiar, które w tym miejscu straciły życie.