12 września 2018 08:15 | Aktualności

Bezpieczny uczeń

Pierwszy dzień nauki w nowym roku szkolnym uczniowie klasy I i II rozpoczęli od przypomnienia sobie zasad bezpieczeństwa.

Podczas spotkania instruktażowego ze swoimi wychowawczyniami, dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego pobytu w szkole i poza nią.

Szczególnie uważnie uczniowie omówili zasady bezpieczeństwa podczas uczestnictwa w ruchu drogowym. Na zakończenie spotkania uczniowie zostali obdarowani upominkami od firmy PZU.

PZU powadzi ogólnopolską kampanię społeczną „Odblaski – dziecko bezpieczne na drodze”. Celem tej akcji jest poprawa widoczności dzieci na drodze i ograniczenie wypadków z udziałem uczniów.

Sączowscy uczniowie, tak jak 1,6  miliona uczniów w całej Polsce z klas I – III otrzymali odblaski z wbudowaną migającą lampką.

PAMIĘTAJMY!

Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności. Policjanci od wielu już lat mówią o tym jak ważna jest rola elementów odblaskowych w zwiększaniu widoczności pieszych i rowerzystów. Dobra widoczność jest jednym z najistotniejszych czynników bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać nam dorosłym pieszym, ale powinniśmy również mówić o tym naszym dzieciom.

Przypominamy:

1.W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

6. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Uwaga!

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak nosić "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę,  zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.