09 października 2018 22:33 | Aktualności

Patriotyczny poranek

Dziś od samego rana nasza szkoła rozbrzmiewała śpiewem dzieci. 89 uczniów - od pierwszaków, po najstarszych - ósmoklasistów stanęło na baczność w sali gimnastycznej, by wziąć udział w przesłuchaniu do ogólnopolskiego konkursu "Do Hymnu" organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.

Znaleźliśmy się w gronie wytypowanych 300 szkół z całej Polski, które podjęły się zaśpiewania bez akompaniamentu trzech wybranych polskich pieśni hymnicznych. Oprócz obowiązkowego Mazurka Dabrowskiego odśpiewaliśmy Rotę (wszak szkoła Marii Konopnickiej!) i Marsz Polonia. Próby trwały od kilku tygodni. Uczniowie musieli nie tylko opanować teksty - (po cztery zwrotki Hymnu i Roty i aż siedem Marszu Polonia), ale także nauczyć się śpiewać bez podkładu muzycznego pod kierunkiem dyrygenta - Pani Ilony Kocot.

Wszyscy stawili się punktualnie, ubrani w szkolne stroje galowe ozdobione biało-czrwonymi kotylionami. W próbie generalnej tuż przed samym przesłuchaniem wsparli nas swoimi głosami przedszkolacy z "zerówki". Dzieci pięknie przygotowane przez swoje Panie zaspiewały wspólnie ze starszymi koleżankami i kolegami cały polski Hymn.

Ach, jak oni wszyscy zaśpiewali!

Świadkowie wydarzenia - zaproszeni goście byli pełni uznania dla występu uczniów szkoły podstawowej, bo naprawdę nam sie udało. Było pięknie, melodyjnie, równo, głośno, uroczyście i wzruszajaco.

Teraz czekamy na werdykt. Ten październikowy poranek na pewno zapadnie w pamięć wszystkim uczestnikom i świadkom wydarzenia.

P.S. Na zdjęciach widać dokładnie, jak wyglada szkolny strój galowy - BIAŁA gładka bluzka lub koszula, czarny lub granatowy dól - spodnie lub spódniczka.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy zadbali, by nasi uczniowie mogli w chwilach dla szkoły wyjatkowych i uroczystych załozyć taki własnie strój podkreślajacy przynależność do naszej wspólnoty.

Filmy: