05 lipca 2012 09:21 | Aktualności

Podsumowanie akcji "WARTO BYĆ DOBRYM"

Szkoła Podstawowa w Sączowie uczestniczyła w I edycji akcji „Warto być dobrym” organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO. Dzieci z 1500 szkół w całej Polsce brały udział w konkursie na dobre uczynki w ramach akcji, laureaci z każdej placówki wygrali rowery górskie marki KROSS.

Akcja "Warto być dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat.

Głównym elementem I edycji akcji był konkurs, skierowany do uczniów 1500 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadziła samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną – rowerem górskim marki KROSS. Od początku semestru dzieci konkurowały na to, ile zrealizują dobrych uczynków w trzech kategoriach:

• pomoc drugiemu człowiekowi,
  • zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną
  • oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska.

Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły został rozlosowany rower.

Akcje, którą wymyśliło Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy zrealizowało go w takiej skali, w szkołach w całej Polsce. Każda placówka dostała w paczce rower, multimedialny pakiet edukacyjny „Akademia Umysłu 2” do szkolnej biblioteki oraz baner akcji do powieszenia wraz z rowerem na szkolnym korytarzu. Kolorowy baner oprócz logo patronów i sponsorów głównych, posiada 52 miejsca na naklejki, które może wykupić prawie każda firma lub osoba prywatna, przykładając jednocześnie rękę do czynienia dobra. Jedna naklejka to koszt 100 zł, każdy może wykupić od 1 do 1500 takich cegiełek. Oczywiście szkoła to miejsce, w którym uczą się dzieci, więc to co może się znaleźć na takiej naklejce, dokładnie określa regulamin sponsora.

Cała akcja jest koordynowana przez infolinie, gdzie kilkudziesięciu konsultantów pod numerem 801 999 333 informuje o wszelkich szczegółach. 10 najaktywniejszych szkół, otrzyma jesienią granty po 10 000 zł na pożyteczny dla całej społeczności lokalnej cel, który wybiorą dzieci.

„W najśmielszych scenariuszach i najskrytszych marzeniach nie liczyliśmy na taki sukces akcji. Dzieci czyniące dobro zaskoczyły nas nie tylko swoją kreatywnością i wytrwałością ale przede wszystkim odwagą w promowaniu pozytywnych postaw. Setki tysięcy osób czyniących dobro, miliony godzin ofiarowane innym ludziom, a wszystko to za darmo – bez oczekiwania na zapłatę. Teraz kiedy zadadzą mi pytanie – jakie mamy dzieci i młodzież – odpowiem, że wspaniałe. A my dorośli powinniśmy brać z nich przykład. Każdy z nas może wesprzeć drugą edycję akcji, by kolejne szkoły mogły wziąć w niej udział.” – mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”.

„Kochane dzieci, drodzy rodzice, myślę i chyba większość się ze mną zgodzi, że celem akcji jest, aby z małego człowieka wychować dużego człowieka o jeszcze większym sercu" – dodaje Izabela Gielnik, koordynator akcji w szkole w Sączowie

Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", które ma już 11 lat jest największą organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji w Polsce, swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj i prawie 8000 szkół partnerskich. Organizacja, która przekazała już na rozwój edukacji 27 mln zł, zbiera także 1% na rozwój edukacji w polskich szkołach, przekazując im środki, które dostaje od rodziców ze wskazaniem na nie. Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronie www.ps.org.pl a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl.

Na uroczystości zakończenia roku szkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sączowie odbyło się wręczenie nagrody głównej, naszemu laureatowi Klaudiuszowi Kuwakowi - uczniowi klasy II. Pani dyrektor Małgorzata Fijołek przy dźwiękach fanfar i oklasków dokonała przekazania roweru marki Kross szczęśliwemu zwycięzcy.

oto kilka wypowiedzi nauczycieli i uczniów

"Akcja Warto Być Dobrym" zaangażowała w naszej szkole uczniów, nauczycieli i rodziców. To wspaniały przykład, jak można współpracować dla realizacji szlachetnych celów. Dzieciom wystarczy tylko wskazać drogę, a bardzo wiele z nich z radością ją podejmie. Jeżeli jeszcze spotkają się ze akceptacją i pomocą - nie zejdą z niej, pozostaną na niej. Bardzo bym chciała, aby akcja kontynuowana była w roku przyszłym. Wierzę w naszych uczniów i zaangażowanie pani Gielnik." (dyrektor Małgorzata Fijołek)

„Wielu uczniów pokazało, że można i warto być dobrym. To świetna i potrzebna akcja. Uważam, że wszystkie dzieci biorące udział w akcji powinny brać udział w losowaniu nagrody głównej. "- Bogumiła Cempulik

"Dzieci często pomagają swoim bliskim. Tym razem miały okazję czynić dobro i pochwalić się dobrymi uczynkami przed kolegami i koleżankami."- Maria Mańczyk