11 października 2012 18:15 | Aktualności

Dzień Drzewa

10 października obchodziliśmy  zarówno w przedszkolu, jak i w szkole, Dzień Drzewa.

Przedszkolaki bardzo kochają przyrodę, dbają o nią i chronią. W dniu drzewa zrobiły prezenty „dla  Natury”.

Samorząd Uczniowski z okazji Międzynarodowego Dnia Drzewa zorganizował konkurs plastyczny dla klasy 1-3 "Gdybym drzewem był". Nagrodzono Martynkę Kucias- I miejsce, Martynkę Borówkę- II miejsce oraz Bartka Dziadkiewicza- III miejsce. Prace plastyczne zdobiły szkolną galerię. Zakupiliśmy także piękne drzewko- krzewuszkę, którą posadzili uczniowie na terenie szkolnego ogrodu.

Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody i Kółko przyrodnicze aktywnie włączyło się w kampanię zainicjowaną przez ONZ Miliard drzew dla planety, w ramach obchodów ŚWIĘTA DRZEWA, którego inicjatorem w Polsce od 10 lat jest Klub Gaja. Celem kampanii na świecie jest posadzenie 14 miliardów drzew, by zmniejszyć przyczyny i skutki zmian klimatycznych.

• Na lekcjach przyrody w klasach IV-VI omówiono znaczenie drzew w przyrodzie i gospodarce człowieka.
  • Na korytarzu szkolnym przygotowano gazetkę informacyjną na temat drzew, które najczęściej można spotkać w otoczeniu szkoły i miejscu zamieszkania.
  • Przygotowano wystawkę pt. Drzewa żywią. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły owoce pigwy jabłkowej i oliwnika. Dużą radość uczniom sprawiła degustacją różnych odmian jabłek i orzechów.
  • W ogrodzie szkolnym posadzono drzewo – jarząb pospolity, popularnie nazywany jarzębiną, „żywą stołówkę” dla ptaków.
  • Uczniowie uczestniczyli w zbiórce kasztanów zorganizowanej przez Firmę Pharmeko. W wyniku zbiórki zebrano 340 kg kasztanów, za które Zespół Szkolno – Przedszkolny otrzymał kwotę 136 zł.
  • W trosce o ochronę drzew uczniowie systematycznie zbierają makulaturę.

Uczestniczenie w obchodach Święta Drzewa pozwoliło uczniom zrozumieć jak ważnym elementem środowiska przyrodniczego jest drzewo, jakie jest jego znaczenie dla człowieka i zwierząt, oraz jaką rolę pełni w krajobrazie.