03 marca 2013 19:04 | Aktualności

Rok korczakowski w naszej szkole

W  roku 2012 przypada 70 rocznica tragicznej śmierci Janusza Korczaka w obozie zagłady w Treblince oraz 100 rocznica utworzenia przez niego Domu Sierot w Warszawie. Rok ten został ustanowiony przez Sejm jako Rok Janusza Korczaka. Nasza szkolna biblioteka również włączyła się w obchody roku korczakowskiego. W klasach starszych uczniowie zostali zapoznani z sylwetką wspaniałego pedagoga, lekarza i pisarza. Poznali jego życie, twórczość i założenia pedagogiczne. Szczególną uwagę podczas zajęć z uczniami zwrócono uwagę na prawa dziecka.  Korczak podkreślał bowiem w swej pracy , że „Dziecko ma prawo do poważnego traktowania jego spraw, do sprawiedliwego ich rozważania".

W ramach współpracy z przedszkolem aktyw biblioteczny systematycznie zapoznawał przedszkolaków z książką Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały czytanej książki. Efektem tych spotkań był konkurs plastyczny, w którym wzięło udział dziesięcioro przedszkolaków. Laureatkami tego konkursu zostały:

• Oliwia Elzner - lat 6 – I miejsce
  • Alicja Smyl - lat 5 – II miejsce