16 października 2013 10:10 | Aktualności

ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA W SZKOLNYM OGRODZIE

Budynek Szkoły Podstawowej  i Przedszkola Publicznego w Sączowie obyczajem datowanym w dawnych wiekach usytuowany jest w bliskim sąsiedztwie kościoła, na wzgórzu.  Teren szkolny jest rozległy – blisko hektarowy i bardzo malowniczo ukształtowany. Oprócz urządzeń sportowych – boiska, bieżni, dwóch placów zabaw i wewnętrznego patio – przy szkole znajduje się ogród. Pielęgnowany od lat, zawiera wiele przyrodniczych okazów drzew liściastych i iglastych, ozdobnych krzewów, bylin, mchów, ziół. W ogrodzie mieszka wiele gatunków ptaków, dla których zakładamy budki lęgowe, mają tu swoje terytoria jeże, liczne drobne gryzonie, a także gady oraz płazy. Mieszkańców naszego ogrodu otaczamy opieką i troską. Całą zimę prowadzimy dokarmianie ptaków, które ochoczo korzystają z karmników. Widok stada barwnych bażantów spacerujących wokół „stołówki”, siedzących na śliwie gili jak czerwone zimowe jabłuszka, czy hałasujących w berberysach wróbli – to codzienność.

W szkolnym ogrodzie cały rok spędzają wolny czas uczniowie i przedszkolacy i dlatego wzbogacenie go o strefę dydaktyczną, która stanie się także miejscem nauki,  stało się naszym celem zaplanowanym na rok szkolny 2012 – 2013.

Pracowaliśmy nad realizacją naszego projektu od wiosny 2013. Zaangażowali się nauczyciele, uczniowie i rodzice. Powstał przedszkolny ogródek warzywny, ścieżka dydaktyczna prezentująca faunę i florę naszego ogrodu, drzewa i krzewy opatrzono tabliczkami z opisami, pod drzewem stanął prawdziwy ul, zamontowaliśmy prosty zestaw do obserwacji meteorologicznych.  Wiele ciekawych pomysłów i rozwiązań jest dziełem jednej z mam naszych uczniów, Pani Katarzyny, która podpatrzyła je  podczas swoich rodzinnych wędrówek po narodowych i krajobrazowych parkach.  Jej zaangażowanie, entuzjazm i fachowość okazały się  nie do przecenienia. I tak z pni drzew, kamieni, drewnianych budek i tabliczek powstała oryginalna ścieżka,  po której mogą podążać wszyscy miłośnicy przyrody.

Zapraszamy!