16 października 2013 10:13 | Aktualności

DZIEŃ DRZEWA

10 października corocznie obchodzimy Dzień Drzewa, uczymy, świętujemy, sadzimy…  W tym roku uczniowie starszych klas przygotowali pracę plastyczną – rzeźbę DRZEWA, które obdarowane zostało życzeniami i prośbami. Na szkolnym korytarzu znalazła się ekspozycja przekrojów pni wielu polskich drzew przekazanych szkole przez Nadleśnictwo Świerklaniec.  Wszyscy mogli zaobserwować różnice między poszczególnymi gatunkami, policzyć na podstawie liczby słojów wiek drzew. Uczniowie klas IV – VI przygotowali piękne prace plastyczne, ocenione później i nagrodzone. Klasa III zaprosiła kolegów i koleżanki na inscenizację „Kochamy las”.

11 października 2013 roku, przy pięknej jesiennej pogodzie, w ogrodzie i w szkole odbywały się różne ciekawe zajęcia z udziałem zaproszonych gości. W tym jednym dniu zrezygnowaliśmy z lekcji matematyki i polskiego na korzyść przyrody i ekologii.

Przedszkolacy i uczniowie klas I – III byli w planetarium „Bajkonur”, które rozłożyło swoją nadmuchiwaną kopułę i cyfrowy projektor na sali gimnastycznej i podczas 45-minutowego seansu zachwyciło każdą z grup i klas pokazem nieba oraz  zachodzących na nim zjawisk.

W ogrodzie, przy ulu gościliśmy pana Andrzeja Kołando – pszczelarza pasjonata. Jego opowieści o tajnikach życia pszczół uatrakcyjnione pokazami i degustacją pyłku i miodu budziły wielkie zainteresowanie zarówno dzieci jak i dorosłych. Dowiedzieliśmy się, jak długo żyją pszczoły, ile ich może być w ulu, ile mają skrzydeł i oczu, jak zbierają i transportują pyłek, że nie boją się dymu, a tylko traktują jego obecność jako śmiertelne zagrożenie, jak postąpić w przypadku użądlenia, że jedno lub nawet kilka użądleń nie jest groźne dla zdrowia (chyba że ktoś jest uczulony na ich jad), jak wygląda plaster miodu, jak się miód zbiera, no i jak smakuje, i że jest bardzo, bardzo zdrowy.

W tym czasie starsi uczniowie spotkali się z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Jeleń” z Będzina. Panowie przygotowali na szkolnym patio  interesującą prelekcję na temat leśnych zwierząt, ich losów i zwyczajów oraz znaczenia lasu dla życia człowieka. Przynieśli ze sobą poroża, skórę dzika, opowiadali jak dokarmiają zwierzęta zimą. Na zakończenie zaprosili nas do swojej myśliwskiej chaty na spotkanie przy ognisku. Chętnie skorzystamy z zaproszenia!

Wielką atrakcją było również spotkanie z panem Jakubem Kuchtą  i jego nadzwyczaj urodziwym i dumnym jastrzębiem Gonzo (rodem z Meksyku).  Imponująca wiedza na temat ptaków, niezwykły dar opowiadania sprawiły, że pan Jakub był oblegany przez dzieci i zasypywany szczegółowymi pytaniami.

W tym dniu zainaugurowaliśmy także zajęcia przyrodnicze na ścieżce edukacyjnej. Przechodziły po niej kolejne grupy uczniów,  zapoznając się ze znajdującymi się tam objaśnieniami, tablicami, układały „puzzle” na temat drzew, gadów, płazów i owadów z naszego najbliższego otoczenia, bawiły się loterią motyli. Porównywały tropy zwierząt. Można było spróbować swoich sił w wyścigu ślimaków, w odgadywaniu odgłosów ptaków i owadów, a także przymierzyć się do myszołowa – ilustracji drapieżnika wykonanej w naturalnej wielkości. Po ścieżce oprowadzała dzieci Pani Katarzyna Łuczak, autorka wielu znajdujących się na niej pomocy dydaktycznych.

Zwieńczeniem dnia było posadzenie w szkolnym ogrodzie krzewu iglastego – i młodego świerczka.

Nasz ogród pięknie prezentuje się w barwnej jesiennej szacie.

Zobacz wywiad z panią dyrektor szkoły - Małgorzatą Fijołek.

Zobacz występ z okazji Dnia Drzewa.

Przeczytaj artykuł "Czego uczą w szkole w Sączowie?"