27 listopada 2013 12:15 | Aktualności

Zmiany w otoczeniu Szkoły

Akcja „Posadź swoje drzewko”, której organizatorem jest Fundacja Eklogiczna „Silesia”,  umożliwia aktywne włączenie się placówek oświatowych w realizację programu „Ochrona i kształtowanie krajobrazu”.

Zadbane ogrody przy placówkach oświatowych są terenowymi klasami przyrodniczymi, które umożliwiają dzieciom i młodzieży:

• bezpośredni kontakt z przyrodą
  • wypoczynek i rekreację
  • rozwój zainteresowań przyrodniczych
  • poszerzenie wiedzy o faunie i florze
  • zdobycie doświadczenia w zakresie uprawy i pielęgnacji drzew, krzewów oraz innych roślin
  • rozpoznawanie gatunków w ich naturalnym środowisku
  • pracę w zespole rówieśniczym podczas obserwacji bezpośredniej w terenie
  • wymianę doświadczeń

Wiadomości i umiejętności zdobyte podczas zajęć w ogrodzie szkolnym uczniowie przekazują rodzicom, co ma wpływ na jakość ogrodów przydomowych, a w konsekwencji na krajobraz najbliższego otoczenia.

Akcja „Posadź swoje drzewko” łączy dzieci i dorosłych w działaniach na rzecz środowiska przyrodniczego oraz uczy wrażliwości na piękno krajobrazu.

Nasza szkoła po raz czwarty brała udział w akcji, uzyskując dofinansowanie do realizacji planu zagospodarowania terenu przy szkole. Miejscem posadzenia roślin była skarpa pomiędzy boiskiem szkolnym a patio. Dotychczas skarpa była porośnięta wybujałą trawą i chwastami, które wymagały systematycznego wykaszania. Ze względu na stromiznę skarpy  czynność ta była dość trudna  i pracochłon­na, a skarpa nie wyglądała efektownie. Dzięki akcji „Posadź swoje drzewko” teren wyczyszczono, przy­kryto agrowłókniną szkółkarską i posadzono 208 krzewów. Za kilka lat, kiedy rośliny się rozrosną, skarpa będzie wyglą­dała bardzo atrakcyjnie, ponieważ  posadzone krzewy są różnokolorowe, a ponadto       ich  korzenie umocnią nawierzchnię.

Akcję przeprowadzała i nadzorowała wykwalifikowana firma zajmująca się szkółkarstwem oraz zakładaniem ogrodów – SZKÓŁKA DRZEW I KRZEWÓW pana Jacka Wolnego.

Całość przedsięwzięcia finansowana była z różnych źródeł:

- przygotowanie skarpy do nasadzeń krzewów poprzez zakup i położenie agrowłókniny sfinansowano  z  funduszu gminy,

- zakup sadzonek roślin pokryło dofinansowanie uzyskane z fundacji „Silesia”, i częściowo z Rady Rodziców,

- nasadzenie roślin sfinansowano ze środków własnych szkoły.

Otoczenie naszej szkoły zmienia się i pięknieje.