15 marca 2014 12:19 | Aktualności

„Święta woda”

Uczniowie klasy VI uczestniczyli w nietypowej lekcji przyrody, lekcję poprowadziły p.Dorota Surma i pedagog szkolny p. Krzysztofa Urbańska. Inspiracją do tematu lekcji był program szkoły promującej zdrowie, w który jesteśmy zaangażowani.  Uczennice i uczniowie mieli możliwość poznania zasady globalnej współzależności na przykładzie funkcjonowania dużych koncernów w południowych Indiach. Wspólnie też zastanawiali się, jakie konsekwencje może mieć nieracjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi (wodą pitną). Efektem pracy uczniów jest zbiór działań jakie należy podejmować, aby nie marnotrawić wody pitnej. Podczas lekcji obejrzeliśmy film dokumentalny opowiadający o zderzeniu interesów producentów napojów gazowanych i ubogich hinduskich rolników. Film opowiada o  mieszkańcach wiosek indyjskich, którzy protestują przeciwko działalności fabryki, która zużywa ogromne ilości wody. Rolnicy uważają, że przez to wysychają ich własne studnie. Aby wyprodukować jeden litr napoju gazowanego, potrzeba 3 do 6 litrów wody. Z tego powodu każda z fabryk ulokowanych w Indiach codziennie zużywa kilkaset tysięcy litrów wody. Brak wody ma największy wpływ na ludzi najuboższych filmie widzieliśmy drobnych rolników, którym brakuje wody do uprawy pól czy pojenia zwierząt. Kobiety i dziewczęta, które codziennie muszą przemierzać dziesiatki kilometrów, aby zdobyć wodę. Nie mają więc czasu na pracę i naukę.

A oto efekt pracy naszych uczniów:

Jak  możemy  oszczędzać  wodę?

-zbierać  deszczówkę

-myć  się  pod  prysznicem

-zakręcać  wodę  przy  myciu  zębów

-myć  naczynia  w  jednej  wodzie

-nie  bawić  się  wodą

-wlać  wodę  do  szklanki  przy  myciu   zębów

-myć  naczynia  małym   strumieniem  wody

-k ąpać  się  w  małej  ilości  wody

-do  podlewania  używać  deszczówki

-myć  naczynia  w  zmywarce

-nie  wylewać  wody

-nie  zanieczyszczać  wody  różnymi  płynami

-dokładnie  zakręcać  kran(żeby  nie  kapała  woda)

Podczas zajęć wykorzystano materiały z projektu „Patrz i zmieniaj” realizowanego w ramach programu Edukacji globalnej CEO.

Krzysztofa Urbańska