17 kwietnia 2014 20:50 | Aktualności

"Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego"

15.04.2014r. – cała społeczność uczniowska naszej szkoły miała możliwość uczestnictwa w żywej lekcji historii „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów” – to tytuł spektaklu historycznego przedstawionego przez Agencję Widowisk Historyczno – Edukacyjnych „Arkona z Torunia”.

Treść tej lekcji obejmowała  informacje dotyczące kultury duchowej i materialnej dawnych Słowian. Przybliżono nam historię między rokiem 965a 1138. Spektakl opierał się na współpracy aktorów z dziećmi poprzez angażowanie ich w scenki historyczne.

Program przedstawienia obejmował również:

- pokaz walk wojów średniowiecznych w strojach i uzbrojeniu

- pokaz wybijania monet w mennicy Bolesława Chrobrego

-Prezentacja oręża: zbroje, kolczugi, hełmy, miecze, tarcze, topory (repliki)

- ekspozycja replik, przedmiotów użytku codziennego z wczesnego średniowiecza: wiadra, ceramika, beczki, skrzynie, rogi do picia i grania, skóry etc.

Poprzez ten spektakl mieliśmy możliwość bliskiego zetknięcia  z historią znaną dotychczas  z podręczników. Spektakl ten pobudził wyobraźnię naszych uczniów, poszerzył horyzonty. Całość zakończyła się konkursem z nagrodami – monetami z czasów Bolesława Chrobrego. Wszystko okraszone niepowtarzalnym dowcipem…