Aktualności przedszkola

10 października 2017 21:11 | Aktualności przedszkola

Dzień Drzewa

Święto drzew dziś obchodzimy,

Zdrowia, szczęścia im życzymy.

Niechaj rosną wzwyż do góry,

Niech sięgają aż pod chmury.

Nasze ukochane drzewa,

w waszych liściach ptaszek śpiewa,

wasza zieleń da powietrze

to dla ludzi jest najlepsze.

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki we wtorek spotkały się na warsztatach przyrodniczych. W pięknej leśnej scenerii przygotowanej w sali przez nauczycieli przedszkola na dzieci czekało mnóstwo przyrodniczych atrakcji. Najpierw wspólnie obejrzały prezentację multimedialną „Dzień Drzewa”. A później buszowały pośród gałęzi i liści. Rozpoznawały i nazywały drzewa liściaste i iglaste. Świetnie bawiły się też przy piosence „Drzewko, drzewo.

Następnie dzieci rozeszły się do swoich sal gdzie w czasie warsztatów plastycznych wykonywały prace o tematyce przyrodniczej. Maluchy wykonały jesienne drzewka stemplując patyczkami higienicznymi oraz piękne witraże jesienne z listków. Średniaki wykonały pracę zbiorową „Drzewo” i pracę plastyczną indywidualną. Każdy Starszak wykonał przestrzenne drzewko w jesiennej odsłonie i płaską kompozycję z papieru „Kasztanowy ludzik”.

Celem obchodów święta był wzrost świadomości ekologicznej i przyrodniczej wiedzy dzieci.

Pomysłodawcą Święta Drzewa był sekretarz rolnictwa USA oraz gubernator stanu Nebraska Julius Sterling Morton. W Stanach Święto Drzewa obchodzone jest od 1872 roku.

Polskie stowarzyszenia ekologiczne, szkoły, nadleśnictwa świętują od 2002 roku.

Święto Drzewa - symbolika drzewa.

Kiedyś uważano, że jeśli chce się być silnym, jak dąb, to należy jeść chleb wypiekany na jego liściach.
Jeśli chcemy, by nasze dziecko miało zdrowe zęby, powinniśmy jego wypadające mleczaki umieszczać w pniu drzewa.
Do pnia drzewa "przybijano" choroby lub "wieszano" je na gałęziach.
Turkowie osmańscy twierdzili, że na każdym liściu wypisane jest kogoś przeznaczenie.
Słowianie mawiali, że "w starej wierzbie diabeł mieszka".
Indianie uważają, że drzewa podtrzymują niebo.