Aktualności przedszkola

06 lutego 2013 18:33 | Aktualności przedszkola

Mam 6 lat chcę poznawać świat!

4 lutego 2013r w Chruszczobrodzie odbyło się spotkanie Minister Edukacji Narodowej Pani Krystyny Szumilas z przedstawicielami władz Województwa Ślaskiego, posłami, senatorami, dyrektorami, nauczycielami szkół i przedszkoli oraz samorządowcami. Tematem spotkania były zmiany w edukacji przedszkolnej stwarzające szansę na lepszy rozwój dziecka. Zgodnie z założeniami reformy wprowadzanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, 1 września 2014 roku sześciolatki rozpoczną obowiązkową naukę w szkole.
W roku szkolnym 2013/2014 sześciolatki, które objęte były przygotowaniem szkolnym, na wniosek rodziców mogą rozpocząć edukację w klasie pierwszej.

Na spotkaniu z Panią Minister obecni byli również przedstawiciele oświaty Gminy Bobrowniki. Zespół Szkolno- Przedszkolny w Sączowie może pochwalić się tytułem „Szkoła przyjazna dla sześciolatka”.  W obecnym roku szkolnym ośmioro  sześciolatków jest uczniami klasy pierwszej. W naszym przedszkolu z grupy dzieci realizujących obowiązkowe przygotowanie do nauki w szkole, ośmioro 5 latków rokuje duże szanse na wcześniejszą edukację szkolną. Wyniki wstępnej  diagnozy dojrzałości szkolnej dzieci były bardzo wysokie, a ich rodzice wykazują żywe zainteresowanie wcześniejszym podjęciem obowiązków szkolnych przez swoje pociechy.

Oferta edukacyjna, baza dydaktyczna i  lokalowa Zespołu Szkolno– Przedszkolnego w Sączowie stwarza bardzo dobre warunki do „bezbolesnego” przekroczenia progu szkolnego przez dzieci 6 letnie.

Fragmenty materiałów przygotowanych przez MEN

Jeżeli Twoje dziecko:

• potrafi zadawać pytania i wysłuchać odpowiedzi
  • rozumie polecenia formułowane przez dorosłych
  • potrafi zwrócić się o pomoc
  • potrafi się przedstawić, wie ile ma lat i gdzie mieszka
  • chętnie bawi się z rówieśnikami
  • interesuje się książkami i opowiadanymi historiami
  • opowiada historyjki do obrazków
  • potrafi podzielić proste słowa na sylaby
  • rysuje, maluje, lepi z plasteliny i potrafi posługiwać się nożyczkami
  • potrafi liczyć, dodawać i odejmować na przedmiotach i na palcach
  • umie pokazać prawą i lewą stronę
  • podczas rysowania, zabawy – potrafi skupić się na zadaniu i stara się doprowadzić je do końc

to znaczy, że z powodzeniem rozpocznie naukę w pierwszej klasie.

„Jeżeli Twoje dziecko chce iść do szkoły, a w większym lub mniejszym stopniu radzi sobie w wymienionych wyżej zakresach, na pewno da sobie radę w pierwszej klasie”.